Emerytura piłkarzy – czy piłkarz musi mieć umowę o pracę, żeby dostawać godną emeryturę?
Emerytura piłkarzy zależy od wysokości odprowadzanych składek ZUS, ale czy do jej zapewnienia konieczna jest umowa o pracę?
Emerytura piłkarzy zależy od wysokości odprowadzanych składek ZUS, ale czy do jej zapewnienia konieczna jest umowa o pracę?
W ostatnim czasie w mediach nagłośniono sprawę Kotwicy Kołobrzeg, której zawodnicy masowo wysłali wezwania do zapłaty ich zaległości kontraktowych, przygotowując się tym samym do rozwiązania ich kontraktów z winy klubu.
4.10.2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie znanego zawodnika Lassana Diarra. Chociaż nie jest to rozstrzygnięcie ostateczne, a jedynie pewna opinia dla sądu belgijskiego co do interpretacji przepisów UE, to wyrok może mieć doniosłe znaczenie dla świata piłki nożnej.
Definicję klauzuli odstępnego możemy znaleźć między innymi w uchwale PZPN o minimalnych wymaganiach dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej (dalej jako „uchwała”). Klauzula odstępnego oznacza zastrzeżone w treści kontraktu prawo zawodnika do rozwiązania kontraktu za zapłatą kwoty odstępnego.
RODO jest kolejnym istotnym elementem polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem, którego nie można pominąć. Aby Standardy Ochrony Małoletnich spełniały swe założenia, muszą zostać wdrożone w sposób kompleksowy i przemyślany.
Tworząc Standardy należy zwrócić szczególną uwagę na ustalenie zasad bezpiecznych relacji w środowisku, w którym przebywają małoletni. W Standardach powinien także znaleźć się wykaz zachowań niedozwolonych wobec małoletnich.
Rejestracja zawodnika w klubie umożliwia mu udział w meczach i turniejach organizowanych przez PZPN albo wojewódzkie związki piłki nożnej. Udział niezarejestrowanego zawodnika w meczu skutkuje walkowerem na niekorzyść jego drużyny.
Kluby sportowe muszą wprowadzić Standardy Ochrony Małoletnich do 15 sierpnia 2024 roku, aby zapewnić bezpieczeństwo i wsparcie młodym zawodnikom, minimalizując ryzyko nadużyć, presji i krzywdzenia. Wprowadzenie tych standardów to istotny krok w ochronie dzieci w środowisku sportowym, wymagający przemyślanej polityki wewnętrznej i odpowiednich procedur interwencyjnych.
Standardy Ochrony Małoletnich w szkole sportowej mają na celu zapewnienie bezpiecznego środowiska dla dzieci, uwzględniając regulacje prawa oświatowego, sportowego oraz ochrony przed przestępczością seksualną, a także nakładają obowiązek wprowadzenia odpowiednich procedur i dokumentacji w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, fizycznego, wizerunku i danych osobowych uczniów.
Standardy ochrony małoletnich regulują zasady wdrażania, udostępniania i stosowania, wymagając regularnej aktualizacji, przeszkolenia personelu, zapoznania z nimi dzieci oraz rodziców, a także ich publikacji na stronie internetowej i w siedzibie placówki w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci.