Zasady bezpiecznych relacji – Standardy Ochrony Małoletnich

Zasady bezpiecznych relacji

Zasady bezpiecznych relacji – Standardy Ochrony Małoletnich

Zasady bezpiecznych relacji – Standardy Ochrony Małoletnich

Cztery obszary Standardów Ochrony Małoletnich

Podmiot obowiązany do wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich powinien w ich ramach uregulować cztery obszary (tzw. „cztery standardy”), wymagane przepisami ustawy. Te cztery obszary to:

  • Polityka – organizacja musi ustanowić i wprowadzić w życie politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
  • Personel – organizacja musi edukować, monitorować i angażować pracowników w celu zapobiegania krzywdzenia dzieci. Zalecane jest przeszkolenie pracowników ze znajomości przepisów i procedur Standardów.
  • Procedury – organizacja musi określić procedury zgłaszania podejrzenia krzywdzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich. Należy przygotować się na ewentualność zgłoszenia wniosku do sądu rodzinnego lub zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa do organów ścigania.
  • Monitoring – organizacja musi monitorować i regularnie weryfikować zgodność prowadzonych działań z przyjętą polityką ochrony małoletnich.

Standard odnoszący się do personelu placówki powinien regulować takie kwestie jak m.in. zasady bezpiecznej rekrutacji nowych pracowników, wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za koordynację standardów czy zasady przygotowania personelu do właściwego stosowania procedur postępowania przewidzianych w Standardach.

Uregulowane powinny zostać także zasady bezpiecznych relacji w stosunkach personel – małoletni oraz małoletni – małoletni. To te zasady powinny wskazywać zachowania niedozwolone w kontaktach z dziećmi. Każdy pracownik placówki powinien stosować przedmiotowe reguły nawiązując kontakt z małoletnimi.

Jak uregulować relacje z personelem w Standardach Ochrony Małoletnich?

Należy pamiętać, że wszystkie relacje w miejscu pracy powinny opierać się o profesjonalizm. Nawet relacje z najmłodszymi, którzy niekiedy wymagają specyficznego podejścia i zrozumienia ich potrzeb. Niemniej, w pracy z dziećmi nie należy kierować się tylko dobrymi intencjami, ale także zasadami określonymi w wewnętrznej polityce organizacji.

Pracownikom nie wolno w obecności dzieci zachowywać się niestosownie, naruszać prywatności małoletnich, lekceważyć ich opinii czy wykazywać brak szacunku. Dorośli powinni reagować na niepokojące sygnały pochodzące od małoletniego, ale kontakt fizyczny należy ograniczyć do wymaganego minimum.

Dziecko niekiedy może potrzebować pocieszenia lub wsparcia np. w formie przytulenia, ale zawsze powinno być to poprzedzone udzieleniem zgody przez małoletniego. Nie wolno pod żadnym pozorem, nawiązywać fizycznego kontaktu z dzieckiem bez jego wyraźnej zgody. Pracownicy nie powinni także przyjmować żadnych prezentów lub pieniędzy od dzieci. Wyjątkiem mogą być np. drobne składkowe podarunki, które stanowią prezent z okazji np. dnia nauczyciela czy zakończenia roku szkolnego.

Kontakt z małoletnimi po godzinach pracy

Co do zasady, kontakt z dziećmi powinien ograniczyć się jedynie do miejsca pracy i godzin funkcjonowania placówki. W przypadku klubów sportowych, spotkania z małoletnimi lub ich rodzicami także powinny być zaplanowane w standardowych godzinach pracy klubu, np. w terminie zaplanowanych treningów.

Pracownicy organizacji kategorycznie nie powinni zapraszać małoletnich do swojego miejsca zamieszkania czy spotykać się z nimi bez uprzedniej zgody udzielonej przez rodziców. Powyższe dotyczy nie tylko kontaktów personalnych, ale także online, np. przez prywatny telefon, prywatny e-mail, komunikatory czy profile w mediach społecznościowych.

Czasem jednak zachodzi konieczność umówienia spotkania z małoletnim poza godzinami pracy, np. z uwagi na brak czasu w standardowych godzinach pracy organizacji. Co zrobić w takiej sytuacji? O potrzebie umówienia spotkania z małoletnim, należy powiadomić koordynatora do spraw standardów, wyznaczonego w placówce. Przed spotkaniem, rodzice małoletniego powinni udzielić na nie zgody w formie dokumentowej (pisemnie, mailowo).

Zasady bezpiecznych relacji dziecko – dziecko

Zasady bezpiecznych relacji dziecko – dziecko powinny stanowić dla małoletnich narzędzie edukacyjne do zdrowego funkcjonowania w grupie. W przypadku klubów sportowych, w szczególności należy uczyć dzieci zasad fair play, zdrowego podejścia do porażek i wyciągania z nich lekcji. Istotne jest również szanowanie innych dzieci i ich własności, co powinno skutkować stworzeniem zgranego zespołu. Na gruncie Standardów Ochrony Małoletnich nie ma miejsca na nękanie, brak szacunku czy naruszanie prywatności innych.

W Standardach należy wskazać, że dzieci także muszą przestrzegać zasad współżycia społecznego i tworzyć zdrowe środowisko. Młodzi zawodnicy powinni wspierać kolegów i koleżanki w chwilach porażki, wstawiać się za nimi, gdy dochodzi do przemocy czy przestrzegać reguł gry, niezależnie od swoich sympatii wobec rówieśników. W sporcie najmłodszych powinno być miejsce nie tylko na profesjonalizację, ale też okazyjną dobrą zabawę.

Zasady bezpiecznych relacji

W praktyce – uniwersalne zasady postępowania

Jak należy ukształtować Standardy Ochrony Małoletnich, aby zapobiegały one krzywdzeniu dzieci w sporcie? Odpowiednio przygotowana polityka wewnętrzna może być wartościowym instrumentem prawnym wspierającym zwalczanie przemocy w sporcie. Uregulowanie zachowań niedozwolonych wobec małoletnich także jest istotnym elementem polityki wewnętrznej, ponieważ jest obowiązkowym elementem Standardów.

Przede wszystkim należy tę politykę przygotować tak, aby rzeczywiście w najwyższym stopniu chroniła dobrobyt najmłodszych. W tym celu, możemy kierować się zasadami, które są zalecane także przez instytucje zajmujące się dobrem dzieci:

  • Należy zawsze kierować się najlepszym interesem dziecka, jego potrzeby i bezpieczeństwo powinny mieć pierwszeństwo.
  • Nie należy nadużywać relacji władzy ani pozycji zarówno w przypadku bycia trenerem lub rodzicem dziecka.
  • Należy budować odpowiednią współpracę na linii trener – zawodnik – rodzic, która będzie opierała się na nieignorowaniu potrzeb dziecka.
  • W klubie sportowym nie powinno być miejsca na dyskryminację z jakiegokolwiek powodu. Powinno być to środowisko zdrowej i sportowej rywalizacji, oparte na sprawiedliwości i otwartej komunikacji.
  • Na tyle na ile to możliwe, należy zindywidualizować podejście do każdego zawodnika lub zawodniczki. Nie można ignorować czynników, które wskazywałyby na to, że dziecku dzieje się krzywda.
  • Kluby muszą zadbać o to, aby ich kadra szkoleniowa była wyspecjalizowana w osoby doświadczone w pracy z dziećmi, respektujące wszystkie powyższe zasady.

Zasady bezpiecznych relacji – Podsumowanie

Rekapitulując, tworząc Standardy należy zwrócić szczególną uwagę na ustalenie zasad bezpiecznych relacji w środowisku, w którym przebywają małoletni. W Standardach powinien także znaleźć się wykaz zachowań niedozwolonych wobec małoletnich.

Zasady bezpiecznych relacji powinny dotyczyć zarówno kontaktów na linii personel – małoletni, jak i między samymi małoletnimi i ich rówieśnikami. W ten sposób możemy stworzyć ramy bezpiecznego środowiska dla najmłodszych.

Termin wdrożenia Standardów Ochrony Małoletnich – 15 sierpnia 2024 roku – coraz bardziej się zbliża. Po tym terminie, jeżeli organizacja nie wdroży Standardów, musi liczyć się z ryzykiem nałożenia na nią kary grzywny. Do 15 sierpnia powinny zostać również zebrane zgody i oświadczenia personelu oraz rodziców, odnośnie akceptacji i zobowiązania do przestrzegania treści Standardów.

Jesteś organizacją obowiązaną do wdrożenia wewnętrznej polityki Standardów Ochrony Małoletnich i potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do kontaktu!