Kiedy piłkarz może grać w trzech klubach w jednym sezonie, a kiedy tylko w dwóch? Przykład Felicio Brown Forbes’a i Jakuba Wróbla

ile klubów w jednym sezonie

Gracze piłki nożnej na wyższych szczeblach kariery mogą się spotkać z propozycją zagrania nawet dla kilku klubów w jednym sezonie. Jednak nie zawsze pozwalają na to przepisy PZPN oraz FIFA. W jaki sposób wygląda to w praktyce i w ilu klubach może grać zawodnik podczas jednego sezonu? Dlaczego Felicio Brown Forbes nie może zagrać dla Lecha, podczas gdy inni zawodnicy są uprawnieni do gry nawet w trzech klubach w jednym sezonie?

Regulacje FIFA

Regułą jest, że zawodnik w jednym sezonie może zagrać mecze w barwach dwóch drużyn. RSTP (Regulations on Status and Tranfer of Players) dopuszcza wyjątkowo w sezonie 2019/2020 I 2020/2021 grę w trzech klubach, o ile kluby nie grają o jedno trofeum (w jednej lidze). Oznacza to, że zawodnik może grać dla 3 klubów występujących w różnych ligach, ale tylko dla dwóch grających w tej samej lidze (albo pucharze). Dodatkowo FIFA zakłada, że regulacje te powinny być przyjęte w takim samym brzmieniu albo w brzmieniu bardziej restrykcyjnym przez federacje krajowe. Nie mogą one być jednak łagodniejsze niż przepisy FIFA.

Przepisy PZPN

Uchwała PZPN bazująca na regulacjach FIFA dopuszcza możliwość zagrania zawodnika dla trzech klubów piłkarskich w sezonie 2020/2021. Nie rozróżnia ona przy tym, czy kluby te mogą występować w jednej lidze czy w odrębnych ligach. Jest więc mniej restrykcyjna niż przepisy FIFA, co jest niezgodne z RSTP i przez to nie jest wiążące dla stron. Kluby i piłkarze muszą stosować się do opisanych wyżej zasad RSTP.

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce wskazać można dwa przykłady nadające się do przedstawionego problemu. Na mocy regulacji FIFA „uniemożliwiono” przeprowadzenie potencjalnego transferu Felicio Brown Forbes’a do Lecha Poznań, który byłby już trzecim klubem Ekstraklasy (Raków Częstochowa, Wisła Kraków, Lech Poznań) reprezentowanym przez tego zawodnika w obecnym sezonie. Inaczej sprawa się ma w przypadku Jakuba Wróbla, który w tym sezonie może rozegrać mecze w aż trzech klubach. Kluczowy w tym przypadku jest fakt, że tylko dwa z tych klubów grają w jednej lidze (ŁKS Łódź i Resovia Rzeszów w Fortuna 1. Liga), a trzeci klub gra w innej lidze (Stal Mielec w Ekstraklasie). Ewentualne problemy mogłyby powstać  wyłącznie co do uprawnienia zawodnika do gry w Pucharze Polski, ale Resovia Rzeszów odpadła już z udziału w tych rozgrywkach.

Podsumowując

Zawodnik może grać w sezonie 2020/2021 w trzech klubach, o ile przynajmniej jeden z nich gra w innej lidze niż pozostałe. Niedopuszczalne jest natomiast rozegranie w jednym sezonie meczów w trzech klubach jednej ligi.