Kto zostanie wykreślony z CEIDG po 19 maja 2018 roku?
Tylko do 19 maja 2018 r. pozostał osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą czas na zgłoszenie do CEIDG swojego numeru PESEL. Przedsiębiorcy, którzy nie wywiążą się z tego obowiązku zostaną wykreśleni z rejestru, a więc nie będą mogli prowadzić działalności gospodarczej.
Przepisy stanowiące o obowiązku zgłoszenia numeru PESEL nie są niczym nowym, weszły w życie już 19 maja 2016 r. Ustawodawca dał jednak przedsiębiorcom 2 letni termin na zgłoszenie numeru PESEL, który upływa właśnie 19 maja 2018 r.
Obowiązek uzupełnienia wpisu o numer PESEL nie dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy zakładali swoją działalność lub dokonywali jakiejkolwiek zmian w swoim wpisie po 1 lipca 2011 r. powinni mieć wpisany numer PESEL w rejestrze przedsiębiorców. Po 1 lipca 2011 r. podanie numeru PESEL przedsiębiorcy do rejestru stało się obligatoryjny. Dlatego, jeżeli ktoś rozpoczął działalność po tym dniu lub w międzyczasie aktualizował wpis nie ma się czego obawiać.
Obowiązek podania swojego numeru PESEL nie oznacza, że będzie on widoczny dla wszystkich, którzy przeglądają wpisy w ogólnodostępnym, internetowym rejestrze. Numer PESEL dostępny będzie tylko dla urzędników.
Co w takim razie z obcokrajowcami, którzy nie mają numeru PESEL? Takie osoby nie mają obowiązku dokonywania zmian i nie zostaną wykreślone z rejestru po dniu 19 maja 2018 r.
Jak sprawdzić, czy nasz PESEL jest wpisany w CEIDG? Po pierwsze można to zweryfikować we właściwym Urzędzie Skarbowym. Drugim sposobem jest sprawdzenie za pośrednictwem platformy ePUAP, poprzez zalogowanie się na stronie internetowej CEIDG, a następnie wybranie zakładki „mój wpis”, gdzie powinien być widoczny numer PESEL przedsiębiorcy.