Leasing drogiego samochodu na firmę tylko do końca roku

leasing samochodu na firmę

Tylko do końca roku przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodu raty leasingu za samochód bez względu na jego wartość. Po 1 stycznia 2019 roku samochody o wartości powyżej 150 tys. złotych nie będą mogły być w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca kupujący droższy samochód, w zależności od jego ceny będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko część raty leasingowej. Przykładowo za samochód o wartości 300 tys. zł do kosztów będzie można zaliczyć  tylko połowę raty leasingowej. Przedsiębiorcy, którzy kupią samochody o wartości do 150.000 zł brutto będą mogli jak dotychczas „wrzucać” w koszty całość raty.

Przepisy przejściowe oraz interpretacje Ministerstwa Finansów są korzystne dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zakup drogiego auta do końca roku. Podpisanie umowy leasingu przed końcem roku pozwoli na zaliczenie całych rat do kosztów uzyskania przychodu bez względu na wartość samochodu. Bez znaczenia jest sam moment wydania pojazdu przewidziany w umowie leasingu, sama data umowy przed 1 stycznia 2019 r. będzie upoważniała do rozliczeń na dotychczasowych zasadach. Również przedsiębiorcy, którzy zawarli umowy  leasingu wcześniej, ale które kończą się po 1 stycznia 2019 r. będą podlegać pod dotychczasowe regulacje. Nieuzasadniony zatem wydawał się popłoch wśród przedsiębiorców, którzy chcieli dokonać wcześniejszej spłaty leasingowanych samochodów. Jednak przedsiębiorcy, którzy nie maja jeszcze zawartej umowy leasingu, a chcą „wrzucić” w koszty prowadzonej działalności samochód droższy niż 150 tys. zł powinny pospieszyć się z wyborem leasingodawcy i z załatwieniem wszystkich formalności.

Wprowadzenie limitu w zakresie zaliczania leasingu do kosztów uzyskania przychodów to nie jedyne zmiany związane z eksploatacją pojazdów przez przedsiębiorców jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Od nowego roku w przypadku samochodów używanych do celów firmowych i prywatnych do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć jedynie 75 % wydatków związanych z eksploatacją pojazdu (np. opłaty za naprawy, kupno części, paliwo itp.). W przypadku, gdy rata w ramach umowy leasingu obejmuje również usługi serwisowe, to ta część również będzie objęta 75% limitem. Jedynym korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców będzie zwiększenie limitu amortyzacji, który w przypadku samochodów osobowych będzie wynosił 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych, a dla pojazdów elektrycznych 225 tys. zł.