Podatek od nieruchomości – zmiany

Podatek od nieruchomości

Jak podatek od nieruchomości wygląda aktualnie?

Podatek od nieruchomości – zmiany.

Wraz z nowym rokiem zmieniła się podatkowa rzeczywistość prawna jeżeli chodzi o nieruchomości. Różnice deklarują się m.in. w stawkach maksymalnych, zawierających informację dotyczące gruntów, a przede wszystkim budynków mieszkalnych oraz budynków związanych z działalnością gospodarczą. Naturalnym jest, że aktualnie stawki są niższe od tych, które będą wprowadzone po nowym roku. Jednakże największą zmianą przynosi odejście od interpretacji przepisów podatkowych w oparciu o prawo budowlane, jak miało to miejsce dotychczas. W dalszej części artykułu zawarte i szczegółowo omówione jest znacznie więcej różnic i aktualizacji w odniesieniu do nowelizacji przepisów.

Wprowadzenie

Jeżeli chodzi o zmiany w podatku od nieruchomości, które weszły w życie 1 stycznia 2025 roku, są one ściśle związane z przewidywaniami nowelizacji ustawy, wprowadzonej 19 listopada 2024 roku o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej. Nowe regulacje mają na celu uproszczenie zasad opodatkowania oraz dostosowanie ich do aktualnych potrzeb ekonomicznych i społecznych. W poniższym artykule omówione zostaną kluczowe modyfikacje, ich uzasadnienia wraz z występowaniem, możliwe niejasności w interpretacji oraz skutki obowiązywania przepisów dla właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców.

Warto również zaznaczyć, że zmiany te mają swoje źródło w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2023 r. (sygn. akt SK 23/19), w którym uznano za niekonstytucyjne m.in. brak możliwości uznania garażu w budynku mieszkalnym również za przestrzeń mieszkalną (a co za tym idzie nieklasyfikowanie ich jako „budynków pozostałych”).

Nowe definicje

Jednymi z bardziej kluczowych zmian w przepisach są te, dotyczące nowych definicji budynków, budowli oraz obiektów budowlanych. Ważna zmianą interpretacji prawnej jest właściwie wprowadzenie odrębnej definicji, wyżej wymienionych. W nowelizacji zrezygnowano z odniesień stricte do przepisów Prawa budowlanego. W rezultacie ma to przynieść znaczne uproszczenie procesu klasyfikacji poszczególnych obiektów podlegających opodatkowaniu.

Tym sposobem, w zakresie definicji usunięto odniesienie do prawa budowlanego. W to miejsce wprowadzono osobną definicję m.in. budynku, budowli, obiektu budowlanego oraz robót budowlanych.

Znowelizowane przepisy wprowadzą także nowe załączniki w tym jeden bardzo charakterystyczny w swym brzmieniu, którego zadaniem będzie dokonywanie szczegółowej klasyfikacji różnego rodzaju budowli. Przesłanki tego zapisu mają na celu ujednolicenie stosowania zasad opodatkowania w tym obszarze.

Zmiany stawek podatkowych oraz zmiany opodatkowania garaży

Zgodnie z nowymi regulacjami, górna stawka podatku w tym zakresie wzrosła o nieco ponad 2,5% w porównaniu z rokiem ubiegłym (2024). W przypadku obniżki dla garaży i miejsc postojowych to właściciele tego typu nieruchomości są zobowiązani uiszczać niższy podatek, niż dotychczas. Stawka pieniężna w tej kwestii zostanie obniżona do poziomu stawki dla budynków mieszkalnych. Oznacza to maksymalnie 1,19 zł/㎡ (w 2025 r.) powierzchni użytkowej, zamiast wcześniej obowiązującej stawki wynoszącej do 11,48 zł/㎡. Nowelizacja przepisów będzie miała również znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorców, w szczególności dla tych, którzy świadczą usługi wynajmu w tym aspekcie.

Podatek od nieruchomości

Potencjalne problemy w interpretacji

Właściciele firm na początku nowelizacji powinni być czujni. Nowe regulacje mogą prowadzić do sporów o klasyfikację budowli wraz z ich opodatkowaniem. Wprowadzone przepisy nadal nie są idealnie precyzyjne i, jak twierdzą eksperci, mogą prowadzić do różnych interpretacji dotyczących zmian w opodatkowaniu. W związku z tym prawdopodobne jest pojawienie się dodatkowych kosztów wynikających ze sporów z organem podatkowym. Podczas dokonywania analizy ważne jest uwzględnienie nowych zmiennych i zaktualizowanych przesłanek dotyczących obowiązków podatników, wiążących się z nimi terminami oraz szczególnej kwalifikacji wcześniej wspomnianych budynków, budowli, lub obiektów budowlanych.

Przed przystąpieniem do złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości w 2025 r. należy dokonać ponownej analizy w oparciu o wprowadzone definicje.

Dłuższy termin na złożenie deklaracji

Jeżeli chodzi o wskazane wyżej deklaracje – w związku ze zmianami wydłużono termin na ich złożenie. Ten czas przewidziany byłby do 31 stycznia 2025 roku. W przypadku realizacji tej czynności po nowelizacji przepisów, aby ułatwić dostosowanie swoich deklaracji podatkowych do nowych przepisów, podatnicy mają czas do końca marca 2025 roku. Jednakże warto zwrócić uwagę, iż aby skorzystać z przedłużenia terminu składania deklaracji do końca marca 2025 roku, należy uprzednio zgłosić właściwemu organowi podatkowemu – w terminie do 31 stycznia 2025 r. Niezłożenie deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości w odpowiednim terminie, może wiązać się z sankcjami finansowymi.

Podatek od nieruchomości – zmiany – Podsumowanie

Po wejściu w życie omówionych przepisów, zwłaszcza na początku ich obowiązywania, pojawi się wiele niejasności. Będą one dotyczyć kwalifikowania i interpretacji różnych sytuacji na rynku nieruchomości. Mimo to głównym założeniem ustawy jest znaczny rozwój rynku nieruchomości. Równie istotnym celem jest uproszczenie systemu podatkowego dotyczącego obiektów budowlanych.. Właściciele nieruchomości oraz przedsiębiorcy działający w tym obszarze, powinni bardzo mocno przygotować się na niniejsze zmiany. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów związanych z występowaniem oraz funkcjonowaniem nowych regulacji.

Podatek od nieruchomości

Zapraszamy również do lektury naszych wcześniejszych wpisów: