Standardy Ochrony Małoletnich w klubie sportowym
Standardy Ochrony Małoletnich w klubie sportowym, a prawo sportowe
Standardy Ochrony Małoletnich w klubie sportowym, a prawo sportowe
Nasza kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i obsłudze prawnej klubów sportowych. W związku z tym, również w kontekście Standardów Ochrony Małoletnich skupiamy się na podmiotach sportowych. Jednostki oświaty, takie jak szkoły czy przedszkola, są już wyspecjalizowane w pracy z małoletnimi i zapewnianiu im bezpieczeństwa. Dla klubów sportowych jest to nowy obowiązek prawny, do którego muszą dostosować swoją politykę wewnętrzną.
Jednocześnie wprowadzenie instrumentów prawnych ochrony dzieci w środowisku sportowym jest bardzo ważnym krokiem w budowaniu ogólnego dobrostanu najmłodszych zawodników i zawodniczek. Wielu sportowców na początku kariery mierzy się z podobnymi problemami takimi jak presja, oczekiwania rodziców, samokrytyka czy nadużycia.
Czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich mogą prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. W skutek nadużyć, stosowania przemocy psychicznej czy fizycznej, młodzi sportowcy mogą zrezygnować z uprawiania sportu, a w niektórych przypadkach konsekwencje mogą być dużo poważniejsze.
Do 15 sierpnia tego roku, wszystkie placówki sportowe, do których uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni, muszą wprowadzić Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem. Szkolenie młodych sportowców musi wiązać się także z zapewnieniem dzieciom właściwej ochrony, bezpieczeństwa i wsparcia na każdym etapie ich młodocianej kariery.
Czynniki ryzyka w sporcie w świetle Standardów Ochrony Małoletnich
Istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą wpływać na częstotliwość występowania przemocowych zachowań w sporcie. Przygotowując Standardy Ochrony Małoletnich, należy zidentyfikować najważniejsze obszary ryzyka w placówce i dostosować wewnętrzną politykę tak, aby jak najskuteczniej je minimalizowała.
Rozwój sportowy pozostaje nie bez wpływu na ogólny proces rozwojowy dziecka. Zajęcia sportowe w klubie mogą mieć więc wpływ na kluczowe etapy kształtowania się tożsamości dziecka, okres intensywnego rozwoju psychicznego czy emocjonalnego. Czynnikiem, który może mieć największy wpływ na negatywne samopoczucie dziecka i jego obniżoną samoocenę, jest presja.
Presja i krzywdzące czyny lub słowa mogą pochodzić zarówno od rodziców, jak i od trenerów. Należy zwrócić uwagę, czy dziecko ma zdroworozsądkowe podejście do własnych wyników w sporcie. W przypadku przymusu lub krzywdzenia, wyniki dziecka nie muszą ulec pogorszeniu, ale widoczne może być obniżone samopoczucie, alienacja, nadmierna samokrytyka czy agresja.
Dodatkowe poczucie presji może tworzyć także pozycja władzy w relacjach trener – zawodnik i zależność od decyzji trenerów i rodziców małoletniego. Pole do potencjalnych nadużyć w klubach sportowych jest zatem szerokie. Nadmierna kontrola czy nadużycia mogą prowadzić do przemocowych sytuacji, krzywdzenia dziecka, jego nadmiernego obciążenia i popadnięcia w niezdrowe schematy emocjonalne.
Procedury interwencji na wypadek zidentyfikowania krzywdzenia
Standardy Ochrony Małoletnich powinny przewidywać jak, krok po kroku podjąć interwencję w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego. Interwencje muszą być podejmowane zarówno gdy krzywdzącym są pracownicy klubu, ale także rodzina czy rówieśnicy dziecka.
Aby Standardy Ochrony Małoletnich mogły spełnić swoją rolę, należy zwrócić uwagę na wiele czynników mogących wywołać dyskomfort małoletniego. Mogą do nich należeć m.in. dyskryminacja, nieobecność i brak wsparcia rodziców, rywalizacja w formie „wyścigu szczurów” czy zbyt szybka profesjonalizacja i przedwczesna dorosłość zawodników.
W zależności od okoliczności, interwencję można przeprowadzić różnymi środkami. Należy przeprowadzić rozmowę z pokrzywdzonym dzieckiem i jego rodzicami lub opiekunami prawnymi. Jeżeli w sytuację zaangażowany jest pracownik klubu, należy podjąć dialog także z nim. Trzeba również rozważyć ewentualne środki dyscyplinarne w przypadku wystąpienia nadużyć.
Koniecznym może być również zwrócenie się do publicznych organów ścigania – policji, prokuratury lub sądów rodzinnych. Jeżeli jest to wskazane, pracownik do którego zgłosiło się pokrzywdzone dziecko, powinien wypełnić formularze „Niebieskiej Karty”.
Standardy Ochrony Małoletnich w klubie sportowym w praktyce
Jak należy ukształtować Standardy Ochrony Małoletnich, aby zapobiegały one krzywdzeniu dzieci w sporcie? Odpowiednio przygotowana polityka wewnętrzna może być wartościowym instrumentem prawnym wspierającym zwalczanie przemocy w sporcie. Należy zauważyć, że same przepisy nakładają na podmioty jedynie obowiązek uregulowania konkretnych aspektów, np. zachowań niedozwolonych wobec dzieci.
Aczkolwiek należy tę politykę przygotować tak, aby rzeczywiście w najwyższym stopniu chroniła interesy najmłodszych. W tym celu, możemy kierować się zasadami, które są zalecane także przez instytucje zajmujące się dobrem dzieci:
- Należy zawsze kierować się najlepszym interesem dziecka, jego potrzeby i bezpieczeństwo powinny mieć pierwszeństwo.
- Nie należy nadużywać relacji władzy ani pozycji zarówno w przypadku bycia trenerem lub rodzicem dziecka.
- Należy budować odpowiednią współpracę na linii trener – zawodnik – rodzic, która będzie opierała się na nieignorowaniu potrzeb dziecka.
- W klubie sportowym nie powinno być miejsca na dyskryminację z jakiegokolwiek powodu. Powinno być to środowisko zdrowej i sportowej rywalizacji, oparte na sprawiedliwości i otwartej komunikacji.
- Na tyle na ile to możliwe, należy zindywidualizować podejście do każdego zawodnika lub zawodniczki. Nie można ignorować czynników, które wskazywałyby na to, że dziecku dzieje się krzywda.
- Kluby muszą zadbać o to, aby ich kadra była wyspecjalizowana w osoby doświadczone w pracy z dziećmi, respektujące powyższe zasady.
Podsumowanie
Reasumując, należy podkreślić, że kluby sportowe są specyficznym środowiskiem, w którym czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci mogą być wysokie. Wynika to przede wszystkim z presji nakładanej na małoletnich, odnośnie osiągania coraz to lepszych wyników sportowych. Taką presję mogą nakładać na dzieci nie tylko szkoleniowcy, ale również często rodzice. Wszelkie szkolenia sportowe powinny być prowadzone z poszanowaniem procesu rozwojowego dzieci, a sama profesjonalizacja powinna nastąpić dopiero we właściwym czasie.
Kluby sportowe powinny zadbać o dobrostan dzieci wprowadzając Standardy Ochrony Małoletnich. Muszą być one ukształtowane tak, aby były dopasowane do specyfiki środowiska sportowego. Poczucie bezpieczeństwa dzieci może zostać wzmocnione poprzez wprowadzenie odpowiednich procedur na wypadek wykrycia krzywdzenia dziecka lub podejrzenia popełnienia przestępstwa. Standardy Ochrony Małoletnich mogą być zatem wartościowym instrumentem prawnym w kontekście ochrony dóbr dzieci w środowisku sportowym.
Zapraszamy do zapoznania się z wcześniejszym artykułami dotyczącymi Standardów Ochrony Małoletnich:
Standardy ochrony małoletnich – czym są i kto musi je wprowadzić?
Standardy Ochrony Małoletnich cz. 1. – zasady wdrażania, udostępniania i stosowania